Stomatologia Rodzinna

DENTICA Poradnia stomatologiczna dokłada wszelkich starań aby leczenie naszych pacjentów przebiegało bezstresowo w miłej i przyjaznej atmosferze. Przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych.

Nasza zespół  lekarzy zajmuje się kompleksowym leczeniem dorosłych oraz dzieci.

Szczególną opieką otaczamy najmłodszych pacjentów.  W naszej poradni stworzyliśmy specjalny kącik zabaw dla maluchów, dajemy możliwość wyboru koloru wypełnienia oraz nagrody  po zakończonej wizycie

BEZSTRESOWE LECZENIE GAZEM ROZWESELAJACYM

Sedacja czyli leczenie tzw. gazem rozweselającym cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród najmłodszych pacjentów u których wizyta w gabinecie stomatologicznym jest źródłem bardzo dużego stresu.

W leczeniu dzieci jednym z głównych sukcesów  jest zdobycie zaufania Małego Pacjenta.  Zdarzają się sytuacje, gdzie pomimo wysiłku lekarza zabieg kończy się niepowodzeniem ze względu na ogromny strach dziecka przed podaniem znieczulenia. W trakcie sedacji szczególnie nasi najmłodsi pacjenci przestają zwracać uwagę na czynności wykonywane przez lekarza dentystę. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać z sukcesem zaplanowane leczenie a wizyta nie stwarza nowych stanów lękowych .

PROFILAKTYKA: USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

Bakterie pozostawione na zębach podczas nieprawidłowego lub zbyt krótkiego czyszczenia tworzą, początkowo niezauważalny, osad. Jego szorstka powierzchnia sprzyja coraz szybszemu i mocniejszemu przywieraniu kolejnych bakterii. Po ok. 48 godzinach nieusunięty osad staje się twardy i mocno przywiera do zęba, co sprawia, że jest prawie niemożliwy do usunięcia przez szczotkowanie. Powtarzający się codziennie opisany powyżej cykl tworzy widoczny kamień.

Czy naprawdę warto usuwać kamień?

4 główne powody, dla których warto usuwać kamień.

Kamień niszczy ząb. Bakterie obecne w kamieniu wytwarzają kwasy, które mogą niszczyć szkliwo zęba i powodować próchnicę.

 

Kamień niszczy dziąsło wokół zęba. Bakterie wytwarzają również toksyny, które powodują stan zapalny dziąsła wokół zęba. Objawia się on jego opuchnięciem, zaczerwienieniem oraz krwawieniem. Zęby nabierają charakterystycznego żółtego koloru. Dziąsła są obolałe oraz pojawia się przykry zapach z ust.

Kamień niszczy kość. Nieusuwany systematycznie kamień stopniowo obrasta ząb i jak lodowiec przesuwa się w stronę wierzchołka korzeni. Niszczy on więzadła łączące korzenie z kością. Powstaje stan zapalny kości. Ząb zaczyna się ruszać.

 

Najnowsze badania dowodzą, że bakterie tworzące kamień nazębny krążą w krwiobiegu i mogą uszkadzać tętnice w sercu oraz mózgu, wywołując zawały i udary. Bakterie wywołujące paradontozę zwiększają zapadalność na choroby układu krążenia w większym stopniu niż palenie papierosów.

Jeżeli nie ma innych zaleceń, poziom kamienia powinien być kontrolowany co 6 miesięcy.

Jak przywrócić zębom ich blask?

Etapy postępowania lekarza lub higienistki przy profesjonalnym usuwaniu kamienia w gabinecie stomatologicznym:

  • Usuwanie kamienia za pomocą specjalnej końcówki przenoszącej drgania ultradźwiękowe, które ułatwiają i umożliwiają odłączenie się przyklejonego do zęba kamienia.
  • Piaskowanie w celu usunięcia pozostałego na zębach osadu.
  • Polerowanie, które czyni powierzchnię zębów gładką, co w największym stopniu przeciwdziała ponownemu przyklejaniu się osadu- bakterii.
  • Wybielanie – tak przygotowane zęby mogą zostać poddane procesowi wybielania.
  • Fluoryzacja – zastosowanie stężonego preparatu fluoru, który przywraca równowagę mineralną w szkliwie zębów odsłoniętych spod kamienia.

Jak powstaje kamień na zębach?

Po kilku godzinach od umycia zębów, bakterie stanowiące florę jamy ustnej zaczynają osadzać się wraz ze śliną na powierzchni zębów. Tworzą niewidoczną błonkę na której intensywnie kolonizują kolejne szczepy bakterii.

Nieusunięta w trakcie codziennego szczotkowania błonka po kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach staje się zorganizowaną kolonią bakterii. Ma ona wygląd żółtawego miękkiego nalotu. Jej masę w około 70% stanowią bakterie a pozostała część to resztki pokarmowe, nabłonek i śluz jamy ustnej. W tej fazie płytka nie jest możliwa do usunięcia poprzez intensywne płukanie a tylko poprzez dokładne, prawidłowe szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną.

W ciągu kolejnych kilkunastu, kilkudziesięciu godzin, nalot mineralizuje się, twardnieje i staje się niemożliwy do usunięcia nawet przez szczotkowanie. jego masa stale się powiększa. Powstały kamień nazębny można usunąć już tylko w gabinecie stomatologicznym.

© Mariusz Oboda