Endodoncja mikroskopowa

Praca na milimetrach – endodoncja.

Kiedy przebieg kanałów zęba jest skomplikowany a zdjęcie RTG wykonane przed zabiegiem sugeruje obecność kanału dodatkowego wówczas w naszej poradni do leczenia kanałowego wykorzystujemy mikroskop zabiegowy.

Praca w powiększeniu daje możliwość skutecznego leczenia zębów, które mogłyby być zakwalifikowane do ekstrakcji ze względu na swoją trudną anatomie lub powikłane pierwotne leczenie endodontyczne.

LECZENIE KANAŁOWE

Jeżeli po badaniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanałowego, oznacza to że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja, niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływająca na stawy oraz serce, nerki i inne narządy, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie kanałowe krok po kroku – etapy leczenia korzeni zębów:

Diagnoza

Na tym etapie wykonuje się zdjęcie RTG i na jego podstawie określa liczbę korzeni (niektóre zęby mają 4 korzenie), ich kształt oraz szerokość i przebieg kanałów wewnątrz każdego korzenia i inne istotne cechy mające wpływ na przebieg leczenia.

Oczyszczanie korony zęba

Z korony zęba zostają usunięte bakterie próchnicy. Pozostałe ścinki zęba zostają opracowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni.

Oczyszczanie zakażonych kanałów zęba – 3 etapy:

  1. Usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału.
  2. Zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów – ich porowata struktura sprawia, że bakterie łatwo w nie wnikają.
  3. Dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniętych mechanicznie bakterii.

Wypełnienie kanałów w korzeniach

Puste, dokładnie oczyszczone kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.

Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI NA TEMAT LECZENIA KANAŁOWEGO:

Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono w pełni bezbolesne.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni i inncyh warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie (np. szóstka górna) może trwać ok. 1-3 godzin. Czasem proces leczenia wymaga większej liczby wizyt.

Dlaczego leczenie kanałowe jest takie kosztowne?

Na koszty leczenia ma wpływ wiele czynników: Nowoczesne leczenie endodontyczne – kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania. W procesie leczenia używa się od kilku do kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo-niklowych narzędzi w różnych rozmiarach. Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm, których używa się w najlepszych gabinetach na świecie. Ich maksymalna żywotność to kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba. Leczenie kanałowe wymaga ok. 3 zdjęć rtg. Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.

Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?
Leczenie kanałowe w ok. 96% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres, jednak lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Bierze on odpowiedzialność za prawidłowy, zgodny ze sztuką medyczną proces leczenia.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.

Czy nie lepiej usunąć ząb?
Pomimo możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienie jego kosztów jest w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba jest wyborem znacznie droższym i obarczonym większymi konsekwencjami. Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia w miejsce po usuniętym zębie – implantu oraz odtworzenie na nim korony zęba wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w siągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką.

© Mariusz Oboda